Afganistan’da “büyük şura” (loya jirga) olarak bilinen aşiretler meclisi toplantısı, başkent Kabil’de olağanüstü güvenlik önlemleri altında geçtiğimiz hafta sonu yapıldı. Ve Çok şükür herhangi bir üzücü olay yaşanmadı.

Başkent Kabil’de düzenlenen Loya Cirge toplantısına Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Afganistan Ulusal Yüksek Uzlaşma Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah, parti liderleri, bakanlar, milletvekilleri, Kabil’deki yabancı ülkelerin temsilcileri ve ülke genelinden tüm kesimleri temsilen 3 binin üzerinde davetli katıldı.

Toplantının ana gündem maddesi, Taliban ile barış müzakereleri ile Kabil hükümeti tarafından tutuklu bulunan ve müzakerelerin başlaması için Taliban’ın şart koştuğu üst düzey 400 Taliban mensubunun serbest bırakılıp bırakılmaması idi. Bu söz konusu kişilerin 150’sini idam hükümlüleri oluşturuyor. Listede ayrıca “problemli” oldukları gerekçesiyle bir çeşit “kara listede” bulunan 44 kişi ve 2018’de Kabil’deki Intercontinental Oteli’ne yapılan kanlı saldırıya katılmakla suçlanan 5 kişi de bulunuyor.

Yapılan istişareler sonrasında Taliban ile müzakerelerin başlaması, bunun için tutuklu Taliban mensuplarının serbest bırakılması büyük bir çoğunluk ile kabul edildi. Kabul etmek gerekir ki mevcut Afgan Hükümeti ve Afgan halkının en büyük temsilcisi Loya Jirga meclisinin elinde kesin bir dayanak, kesin bir garanti olmadan on yıllardır devam eden büyük savaşın bitmesi adına büyük bir risk aldı. Çünkü eğer umduğu gibi barış olmasa serbest bırakılan tutuklular tekrar hükümet güçlerine karşı karşı savaşabilirler.

Ama mazlum Afgan halkı küçük bir umutta olsa Barış adına, huzur adına, birlik ve beraberlik adına bu fırsatı kaçırmak istemedi.

Loya Jirga toplantısında akıllarda kalan 2 önemli konudan birincisi; bir kadın üye tarafından tutuklu Taliban üyelerinin serbest bırakılması ile ilgili yapılan protestosu ve bu protestocunun toplantıya katılan diğer bir kadın üye tarafından zor kullanılarak engellenmeye çalışılması oldu.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani başta olmak üzere toplantıya katılan büyük bir çoğunluk protestonun zor kullanılarak engellenmesini şiddetle kınadılar.

Akıllarda Kalan diğer konu;  eski Cumhurbaşkanı Karzai’nin yaptığı konuşma oldu.

Karzai konuşmasında Loya Jirga’nın büyük bir sorumluluk alarak tutuklu Taliban üyelerinin serbest bırakılmasına karar vererek barış görüşmelerinin başlatılmasının önündeki büyük engeli kaldırdığını, kararın, kritik bir dönemden geçen bütün Dünya ülkeleri için örnek alınması gereken çok önemli bir karar olduğunu belirtti.

Karzai; Afgan Halkının Taliban ile olası bir barışta, barışın hangi şartlarda olacağını,  Kadınların durumunun, Çocukların durumunun nasıl olacağı ile ilgili büyük bir endişe duyduğunu ancak olası barış durumunda Kadın haklarında ve kız ve erkek çocukların okullara gitmesi ile ilgili bir olumsuzluğun kesinlikle olmayacağını ifade ederek, herkese moral vermeye çalıştı.

Keza Taliban’da eski görüş ve uygulamalarına nazaran Kadınların başta eğitim ve çalışma durumları ile ilgili İslami ilkeler çerçevesinde izin verilebileceğini beyan ettiğini belirtmek gerek. Loya Jirga Toplantısı sonrası Taliban’da açıklama yaparak, tutukluların serbest bırakılmasını olumlu olarak değerlendirdiğini ve çok hızlı şekilde barış görüşmelerine başlanacağını açıkladı.

Bunların hepsi Afganistan ve Afgan halkının geleceği adına umut verici, Müzakereler başlaması elbette çok önemli bir gelişme, ancak unutulmamalı ki müzakereler uzun ve zorlu bir süreci barındırmakta, şimdiden kolay olmayacağı herkes tarafından kabul edilmekte.

Umuyoruz ki zorlu müzakereler kolay şekilde atlatılır ve bütün dünyanın beklediği Afganistan’da tarihi barış gerçekleşir, Afgan halkı uzun yıllar sonra aradığı huzur ortamına kavuşur.

Uyarı: Bu makalede yer alan görüş ve düşünceler yazarın kendisine ait olup GASAM için hiç bir bağlayıcılık ve sorumluluk içermez.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here