Bangladeş’in bağımsızlığı ve İdamlar Paneli

PANEL DAVETİ

afg

Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (GASAM) yönetim kurulu üyesi Gazeteci- Yazar Aslan Balcı’nın moderatörlüğünde, 23. Dönem Konya Milletvekili AV. Hüsnü Tuna,  Gazeteci Erem Şentürk ve Bangladeşli araştırmacı Neamat Ullah’ın katılımlarıyla

‘‘Bangladeş’in Bağımsızlığı ve İdamların Değerlendirileceği’’

20 Şubat 2016, Cumartesi günü Fatih Sultan Mehmet Vakif Üniversitesi Topkapı yerleşkesi salonunda gerçekleştirilecek olan panele katılımlarınızı bekliyoruz.

Saygılarımızla,

Cemal Demir

GASAM Başkanı

 

 PANEL PROĞRAMI:

Tarih : 20 Şubat 2016 Cumartesi

Saat : 15.00 – 17.00

Yer   : Fatih Sultan Mehmet Vakif Üniversitesi Topkapı yerleşkesi

LCV  : [email protected]

Bangladeş’in bağımsızlığı ve İdamlar

İSTANBUL – Son zamanlarda dünya kamuoyunu meşgul eden Bangladeş’teki idamlar konusu Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (GASAM) tarafından organize edilecek “Bangladeş’in bağımsızlığı ve İdamlar” konusunu panelde ele alacağı bildirildi.

GASAM’dan yapılan açıklamada, Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Bangladeş’te son zamanlarda meydana gelen idamlar insan hakları savunucularını ve bizim gibi Sivil Toplum Kuruluşlarını derinden etkilemektedir. Ülkedeki barışın tesisi ve halkların kardeşliğinin tesisi için bölgeye yönelik çalışmalarımız bulunmaktadır. Ülkede olan bitenleri objektif, tarafsız ve detaylı bir şekilde ele almak istedik. Bunun için konusunda uzman kişilerin bir araya gelerek kamuoyunu aydınlatıcı bir panel organize etmeyi düşündük.

Açıklamada, Zamanla Doğu Pakistan olarak adlandırılan Bangladeş’in 14 Ağustos 1947 yılında Pakistan ile birlikte Hindistan’dan ayrılıp ortaklaşa kurdukları ülkeden 1971’de ayrılmasının sebepleri, günümüze olan yansımaları ve yaşlı, siyasi ve dini şahsiyetlerin idam edilme sebepleri etraflıca ele alınacak.

Panel, ülkedeki yargılamaların yapıldığı mahkemeye gözlemci olarak katılan Eski Milletvekili ve Hukukçu Hüsnü Tuna, Gazeteci Erem Şentürk ve Bangladeşli araştırmacı Neamat Ullah, Gazeteci-yazar Aslan Balcı’nın moderatörlüğünde  Fatih Sultan Mehmet Vakif Üniversitesi Topkapı (merkez Efendi) yerleşkesinde 20 Şubat günü yapılacaktır.

Saat 15.00’deki ikramdan sonra başlayacak olan panelin herkese açık olduğu kaydedildi. GASAM