2007 yılının Aralık ayında Benazir’e düzenlenen suikastın ardından yolsuzluklarla nam salmış eşi Asıf Ali Zerdari’nin Pakistan’ın başına getirilmesi Pakistan’ın bugün geldiği noktayı işaret eden bir kehanet gibiydi.  O günlerde kaleme aldığım “Bay Yüzde On ve Pakistan’ın Kıyameti” başlıklı bir analizde Pakistan’ı ve Güney Asya’yı çok zor günlerin beklediğini yazmıştım. Nitekim o günden bugüne yaşanan gelişmeler maalesef ki dilemediğimiz ancak öngördüğümüz doğrultuda gelişti ve gelişmeye de devam ediyor.

Zerdari Amerika’nın Atanmış Pakistan Valisi mi?

Pakistan Cumhurbaşkanı Zerdarinin Pakistan’ın başına geçmesi ile birlikte şiddet ve kaosun merkez üssü Afganistan’dan Pakistan’a taşındı.  Eşi Zerdari ile kıyaslanamayacak kadar Pakistanperver bir lider olan Benazir Bhutto, derin bir suikastla ortadan kaldırılarak yerine ABD’ye koşulsuz bir şekilde itaat eden Zerdari getirildi. Zerdari, Pakistan’ın başına geçtiği ilk günden bu yana kendi ülkesinden çok bölgedeki Amerikan menfaatlerine hizmet etti. ABD şu sıralar Pakistan’ı İngilizlerin sömürge yıllarında Hindistan’ı yönettiği şekilde idare ediyor. Pakistan ABD’nin bir sömürgesi ve eyaleti, Zerdari ise bu eyaletin ABD tarafından atanmış bir valisi gibi ABD’ye hizmet ediyor. Aksi halde bir liderin kendi ülkesinde ABD özel güvenlik şirketi Blackwater güçleri tarafından korunmasını nasıl ve neyle açıklayabiliriz?
Bundan birkaç ay önce, Pakistan’ın özel haber kanallarından Express News’de Pakistan’da artan ABD kaynaklı drone (insansız uçak) saldırıları ve sivil kayıplarla ilgili bir haber programını izliyordum. Konuklardan biri de Zerdarinin eş başkanlığını yürüttüğü Pakistan Halk Partisi’nin (PPP) bayan parlamenterlerinden biriydi. Programın moderatörü ismini hatırlayamadığım bu parlamentere, ABD tarafından Pakistan’ın egemenliğini hiçe sayarak Pakistan topraklarında düzenlenen ve çok sayıda sivilin yaşamını kaybettiği drone saldırılarından rahatsızlık duyup duymadığını sordu.  Parlamenter, Pakistan’ın radikal bir tehdit altında olduğunu ve bu tehdidin bir şekilde ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyerek cevapladı bu soruyu. Bunun üzerine moderatör; “Bir yabancı ülke sizden izin almadan Pakistan topraklarında askeri  operasyon ve hava saldırısı düzenliyor. Militan ya da sivil çocuk, kadın, yaşlı ayırt etmeksizin vatandaşlarınızı öldürüyor.  Bundan siz hiç rahatsızlık duymuyor musunuz?” şeklinde sorusunu yinelediğinde bayan parlamenter; “Ama teröristler onların içinde saklanıyor.” diyerek tamamladı cevabını. Bu aymaz cevap, Pakistan’ın kimler tarafından nasıl yönetildiğini ve ülkenin ne derece önemli bir tehditle karşı karşıya bunduğunu anlamak açısından oldukça önemliydi. PPP parlamenterlerinin Pakistanlı masum çocukların canları pahasına Amerikan menfaatlerini savunmaları, Zerdari ve PPP iktidarının hangi dış güçler tarafından nasıl iktidara taşındığını açıkça ortaya koymaktadır.

Pakistan’daki Amerikan Varlığı En Üst Seviyede

ABD tarafından Pakistan’ın siyasal işgali bu şekilde gerçekleştirilirken, diğer yandan da  fiziki anlamda Pakistan’daki Amerikan varlığının ülke tarihinin hiçbir döneminde olmadığı kadar arttığını görüyoruz.  ABD, dünya üzerindeki en büyük elçiliğini bir karargah ölçeğinde İslamabad’a  kuruyor. Sayıları binlerle ifade edilen Hummer askeri araçlarının Karaçi Limanlarından ülkeye gizlice sokulması artık gizli bir bilgi değil. Pakistan’ın önemli havalimanlarında FBI ve CIA’nın ofislerinin bulunduğu yönünde gelen haberler var.  El Kaide ya da Taliban zanlısı olduğu düşünülen herkes öncelikle FBI ya da CIA ajanları tarafından sorgulanıyor. Pakistan içlerine saldırı düzenleyen Drone’ların Pakistan topraklarından havalandığı da kimse tarafından yalanlanmıyor.  Afganistan’a gönderilen yeni ABD birliklerinin Afganistan’ın Pakistan ve İran’a sınır noktası olan Helmand bölgesine yerleştirilmesi Pakistan’ın geleceği açısından önemli mesajlar veriyor. Afganistan işgalinin 9. senesinde Pakistan, Irak ve Afganistan’ın da önüne geçerek dünyanın en istikrarsız ve güvenlik bakımından en tehlikeli ülkesi haline getirildi. Şiddet ve kaosun merkez üssü artık maalesef ki Pakistan. 2010 yılının başta Pakistan ve İran olmak üzere Güney Asya açısından çok sıcak geçeceğini söylemek hiç de zor değil.

Pakistan Balkanlaştırılmak İsteniyor

Tüm bu aşamalar Pakistan ve bölge için hayra alamet bulgular değil. Ortadoğu’nun Irak, İran, Pakistan gibi batılı çıkarlar ve İsrail için potansiyel tehdit içeren unsurlarının etkisiz hale getirilmesi, nükleer silahlarının ve çalışmalarının bertaraf edilmesi, batı karşıtı genleri ile oynanarak yumuşatılmaları ve küresel güçlerin ekseninde yer alacak ülkeler haline getirilmesi gerekiyor. Bu noktada Pakistan, 170 milyonluk muhafazakar anti Amerikan nüfusu ve test edilmiş nükleer silahlara sahip olması hasebiyle en önemli tehdidi oluşturuyor. Nükleer silahların tek hamisi olan ve General Ziya-ül Hak’la birlikte “Mücahit Ordu” kimliğine bürünen Pakistan Ordusu, Pakistan’ın ve bölgenin yeniden şekillendirilmesinin önündeki en büyük engel. Gerek Taliban, gerekse El Kaide’nin Pakistan’da yürüttüğü savaş, Pakistan Ordusu’nu yıpratmak ve savaş kabiliyetini zafiyete uğratmak amacını taşıyor. Böyle bir sonucun da kimin menfaatlerine hizmet edeceği apaçık ortada. Pakistan’ın geleceğinin ve güvenliğinin tek teminatı olan Pakistan Ordusu’nun zafiyete uğratılmasının ardından Pakistan’ın önce bir mezhep çatışmasının içine çekilmesi, ardından da etnik çatışma ve iç savaşa sürüklenmesi Pakistan’a ilişkin Amerikan stratejisinin bir sonraki adımlarını oluşturmaktadır. Karaçi’de Şii’lere ve FATA bölgesinde voleybol maçını izleyenlere düzenlenen intihar saldırıları bu yöndeki kuşkuları artıran cinsten. Böyle bir son ise Pakistan’ın parçalanarak balkanlaştırılması ve küçük devletlere bölünmesi anlamına geliyor.

Doğu Küre 2010’da Isınacak

Son dönemlerde uluslararası arenada vuku bulan bazı gelişmeler de 2010 yılına ilişkin önemli sinyaller veriyor. Amerikan’ın Güney Asya’ya yaptığı büyük askeri yığınak ve yerleşme, Hollanda uçağında gerçekleşen ve El Kaide kaynaklı olduğu ileri sürülen saldırı girişimi, ABD ve İngiltere’nin Yemen’deki elçiliklerini kapatması, Hindistan Genel Kurmay Başkanı Kapoor’un Pakistan ve Çin’e yönelik akıl almaz tehdidi  2010 yılına ilişkin önemli savaş planlarının devreye sokulacağı ve doğu kürenin çok ısınacağını ortaya koyuyor.
Dış politikada eksen genişleten ve İran’ı da içine alarak Güney Asya’yı sarsacak kriz ve bölgesel savaşlara kayıtsız kalamayacak Türkiye’nin, “Hope for the best,  prepare for the worst” yaklaşımıyla stratejiler geliştirmesi gerekiyor…

Ali ŞAHİN – 04-01-2010

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here