İSTANBUL –  Suriye’de Beşşar Esed rejimi ve Rusya’nın hava desteğiyle uzun süredir kuşatma altında bulunan halk canını kurtarmak için ülke içinde ve dışında yaşam mücadelesi veriyor.

Ülkede ki iç savaşın evlerinden ettiği ve hayatlarını kararttığı birçok aile başta Türkiye olmak üzere Avrupa’nın değişik ülkelerinde hayata tutunmaya çalışıyor. Esed rejimim ile birlikte İran, Rusya ve Hizbullah militanlarının desteğiyle 5 yıldan beri devam eden iç savaş nedeniyle mülteci durumuna düşen binlerce kadın ve çocuk, Birleşmiş Milletlerin (BM), komşu ülkelerin ve Avrupa Birliği’nin (AB) kendilerine insani yardım ve barınmaları temin edilmesi için birçok yerde gösteri düzenliyor.

Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (GASAM) tarafından gelecek hafta sonunda (19 Mart 2016) organize edeceği “Suriyeli Mülteciler ve Avrupa Değerleri” panelde ele alınacak.
GASAM’dan yapılan açıklamada, Mülteciler konusunun dünyanın en önde gelen sorunların başında geldiği, bundan en fazla Türkiye ve komşu ülkelerin etkilendiği bildirildi. Her gün Türkiye’ye gelen Suriyeli ve diğer komşu ülkelerden sığınmacıların bir kısmının yasadışı yollarla Avrupa’ya geçmesi beraberinde birçok sorunu da beraberinde getirdi.

Avrupa değerlerinin ve uluslararası mültecilerin sorunlarının ele alınacağı panelde;

Prof. Dr. Birol AKGÜN SDE Başkanı, İhsan AKTAŞ GENAR Başkanı, Av. Akif DEMİR UMHD Başkan Yardımcısı, Osman ATALAY İHH Başkan Yardımcısı, Dr. Mehdi DAVUD Nur Derneği Başkanı (Suriye), AB Bakan yardımcısı ve GASAM kurucu başkanı sayın Ali Şahin’in  moderatörlüğünde, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Haliç yerleşkesinde (Halıcıoğlu) 19 Mart 2016 Cumartesi günü yapılacaktır. Saat 14.00’de başlayacak olan panelin herkese açık olduğu kaydedildi.