Amerika Kahramanını Öldürdü!

Paylaş

Usama Bin Ladin 1980 yıllarında Afganistan’ın Ruslara karşı mücadelesinde, kahraman ilan edildi. 11 Eylül 2001 Amerika ikiz kulelerine saldırılmasıyla dünya teröristi olarak ilan edilmiştir. 1979 yılında Usama Bin Ladin Suudi gizli servisi şefi prens Turki bin Faysal tarafından Pakistan Peşawere gönderilmiştir. Afganistan’ın SSCB’ye karşı direnişine destek olmak için ABD, İngiltere, Suudi Arabistan ve Pakistan’ın kamplarda, başta Arap ülkeleri olmak üzeri dünyanın dört bir tarafından gelen Müslüman gençleri birer uzman savaşçı olarak yetiştirip, Ruslara karşı cepheye gönderdiler. Böylece Usama Bin Ladin uluslar arası bir komutan bir mücahit olarak dünyaya tanıtıldı.
Bin Ladin, o zaman ABD istihbaratınca, “Afganistan’daki en iyi savaşçılardan biri” olarak tanıtıldığını öğreniyoruz. Dünyanın en önemli stratejistleri arasında ismi sayılan Brezezinski ABD’de 1977-1981 yılları arasında Jimmy Carter’ın Ulusal güvenlik yardımcılığını yapmış olan Brezezinski 1980 yılında Usa Bin Ladin ile resmi yayınlanıyor. 1980 yıllarında ABD Başbakanın ulusal güvenlik yardımcısı Brezezinski ile Usama Bin Ladin arasında ki görüşmelerin içeriği hakkında tahmini yorumlar yapmamız mümkündür? Bu görüşmeler tesadüfümüdür?
2001 yılına gelindiğinde Usama Bin Ladin, dünya kamuoyuna, dünyayı tehdit eden bir örgütün başı olarak gündeme oturuyor. Ne oldu da bir zamanların kahramanı birinci düşmanınız oldu? Anlaşılan bizlerin bilmediği çok önemli şeylerin olduğunu düşünüyorum.
Amerika; Usama Bin Ladini 10 yıldır arıyor izine rastlayamıyor. Bir gün duyuyoruz ki Usama Bin Ladin Pakistan’ın Başkenti İslamabad’ın kuzeyinde Abbottabad şehrinde Pakistan Askeri Akademisini yakınında, Amerikan askerlerinin operasyonu ile öldürüldüğünü Amerikan Başkanı Obama tarafından öğreniyoruz. Amerikan Başkanın açıklamalarından öğrendiğimize göre Usama Bin Ladinin canlı olarak yakalanması değil öldürülmesi için talimat verdiğini öğreniyoruz. Amerikan Başkanı Obama; silahsız bir insanın yakalanmasından bu kadar çekindiği ne olabilir ki!
El Hayat el Cadide gazetesi yazarı Adil Abdülrahman; Usama Bin Ladinin öldürülmesini şöyle yorumluyor. “CIA tutuklanmasını istemiyordu. Çünkü Usama Bin Ladin tutuklansa, açıkça itiraflarda bulunmasından ve kendisinin Amerikan yönetimince çirkince nasıl sömürüldüğünden bahsetmesinden korktular.” Bu düşünce insanların kafasında hep var olacaktır. Amerika; Usama Bin Ladini yargılamaktan korktu mu ki, Obama öldürülmesine karar verdi? Amerika Türkiye kadar olamadı! Türkiye Abdullah Öcalanı Kenya’da yakaladı ve bağımsız yargı tarafından yargılattı. Tüm dünyaya hukuk devleti örneğini sergiledi. Amerika bunu yapamadı. Belki de Usama Bin Ladinin itiraflarından başta Amerika ve dünya halkı bir şeyler öğrenebilirdi diye düşünüyorum.
Çok önemli diğer bir nokta ise öldürüldüğü ülke Pakistan toprakları olması! Zaten son zamanlar da Pakistan’ın başı terör saldırıyla rahatsız edilen bir ülkedir. Afganistan da aradıkları Usama Bin Ladinin Pakistan’da bulunması insanın kafasını karıştırmaktadır. Ayrıca öldürüldüğü yerin başkente ve askeri akademiye çok yakın olması olayı daha da ilginç hale sokmaktadır. Amerika, dünya kamuoyunun da Pakistan’ın terörü barındırdığı amacıyla sıkıştırmaktadır. Bundan sonra terör konusunda Amerika ile Pakistan her an karşı karşıya gelme ihtimali çok yüksektir. Amerika Pakistan’ı avlamak için puslu havayı oluşturuyor. Usama Bin Ladin bahanedir. 06-05-2011
Cemal DEMİR

İlgili İçerikler

Son Yazılar