Arakan Mülteciler’in Umudu Türkiye…

Paylaş

Arakan (Rohingya) halkı 1990 yıllarından bu yana öz vatanlarından zorla Myanmar yönetimi tarafından başta Bangladeş ve diğer ülkelere göç ettirilmiştir. En çok mülteci alan ülke ise Bangladeş’tir. Bangladeş Gıda ve Afet Yönetiminden sorumlu Bakanı  Abdur Razzaque, 1991-1992 yıllarında Bangladeş’teki  Rohingya mülteci  sayısının 250.877 olduğu, 18 yıl sürecince 236.599’nun ülkelerine döndüğünü, bugün ise halı hazırda Banladeşin Cox’s  Bazar bölgesinde ki Ukhia -Kutupalong  ve Teknaf- Nayapara mülteci kamplarında kayıtlı 24.135 Rohingya mültecilerin olduğunu ve zor şartlarda yaşam sürdüklerini dünya kamuoyu ile paylaşmaktadır.

Bangladeş Gıda ve Afet Yönetiminden sorumlu Bakanı  Abdur Razzaque “Bangladeş’in zaten doğal afetler ülkesi olduğu, Rohingya mülteci problemleri  yüzünden daha da zor durumda kaldıklarını ve bu soruna kalıcı bir çözümün acilen ihtiyaçları olduklarını” açıklamaktadır.

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Üyesi olduğu bu süreçte Bangladeş Afet Bakanı  Abdur Razzaque, Dışişleri Bakanı Ahmet Davudoğlu’ndan  Rohingya mültecileri konusunda adım atmalarını bekliyor.

Türkiye BMGK daimi temsilcisinin Bangladeş’teki Rohingya mültecilerinin ana vatanlarına dönmesi konusunu ele alması ve çözüme yönelik gerekli çalışmaları BM Güvenlik Konseyinde yürütmesi Türkiye’nin Güney Asya ve Uzak Doğu’daki nüfuzunu artırması bakımından da önemlidir.

Bölgedeki mültecilerin acil insani ihtiyaçlarını karşılamak için başta Kızılay olmak üzere diğer insani yardım kuruluşlarının girişimlerine de ihtiyaç duyulduğu görülmektedir. 26-08-2009

Cemal DEMİR
GASAM Yönetim Kurulu Üyesi

İlgili İçerikler

Son Yazılar