“Türkiye-Bangladeş ilişkileri, Dünü ve Yarını” Paneli Yapıldı

Paylaş

Güney Asya Stratejik Araştırma Merkezi (GASAM), Türkiye’de Yüksek Lisans ve Doktora yapan Bangladeş öğrencilerle, Bağcılar Belediyesi ev sahipliğinde Osmanlı Konağı’nda bir araya gelindi.

Türkiye-Bangladeş dostluğunun tarih ve gönül coğrafya vurgusu yapılan toplantıda iki ülke arasındaki ilişkilerin ekonomik, ticari ve özellikle de akademik olarak geliştirilmesinin altı çizildi.

Programa, Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Köse, Ak Parti Bağcılar İlçe Başkanı İsmet Öztürk, GASAM Başkanı Cemal Demir ve GASAM Yönetim Kurulu üyeleri Müzemmil Hevadpal, Rüstem Tüysüz, Ökkeş Koska, Tuğçe Koska katıldı.

Açılış konuşmasını yapan GASAM Başkanı Cemal Demir, ’’ Bizim üç coğrafya tarifimiz var. Birinci coğrafyamız ulusal coğrafyamız yani Türkiye coğrafyası. İkinci coğrafyamız ise medeniyet ve ümmet (Gönül) coğrafyası. Üçüncü coğrafyamız insanlık coğrafyası ki bu bütün dünyayı kapsıyor. Nerede bize ihtiyaç varsa biz oradayız. Mazlumun yanındayız veya insani ihtiyacın yanındayız. Türkiye ile Bangladeş arasındaki kadim, tarihi, köklü ilişkileri geleceğe sağlıklı bir şekilde taşımak. İki ülke arasında ki sivil diplomasiyi güçlendirmek. Bu da sizlerle mümkündür. Eğer iyi bir çalışma ortamı oluşturabilirsek, inanıyorum ki iki ülke arasındaki diyaloglar daha da artacak. Ülkeler arasındaki ilişkilerin sürdürebilirliğinin en önemli faktörü sivil diplomasidir. Yani sizlersiniz! İnsanın olmadığı yerde ülkelerarası ilişkilerin sürdürebilirliği olamaz. İki dost ülke olarak insani tecrübelerimizi, insan kaynağımızı ne kadar verimli halde kullanabiliyoruz? Toplantının amacı da bunu sorgulamak diyebiliriz” dedi.

Demir, “Bizler bölge ve uluslararası sorunlarda yerel ve milli çözümler üretmeliyiz. Çünkü bu topraklarda yaşayanlar biziz! Eğer sorunlarımıza çözüm üretemezsek, yabancı ülkelerin reçeteleri çözüm getirmediği gibi tam aksine bölgemizde daha çok gözyaşı ve kan akmaya devam edecek…” sözleri ile konuşmalarını tamamladı.

Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Köse yaptığı konuşmasında Bağcılar Belediyesi’nin Bangladeşli Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencilerine ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını ilettiler.

Köse, “Türkiye-Bangladeş iki dost kardeş ülkenin var olan potansiyellerini keşfetmek ve daha verimli kullanabilmek için çalışmalarınızın ne kadar önemli olduğu ve her iki ülke halklarının faydasına olacak” dedi.

Köse, Türkiye ve Bangladeş dostluğunun dünyaya örnek olması temennisinde bulundu.

AK Parti Bağcılar İlçe Başkanı İsmet Öztürk konuşmasında halk nezdinde Bangladeş ile ilgili hep güzel bir algının olduğunu ifade etti. Öztürk; ‘Kadim iki ülke. 780.000 KM Aynı gök kubbe altında birlikte nefes alıyoruz bir de gönül coğrafyamız, medeniyet coğrafyamız var. Onun sınırları yok. O yüzden burada yapılan toplantıları da anlamlı buluyoruz. Burada eğitim gören Bangladeşli arkadaşlarımız seçilmiş arkadaşlar. Amaç buradan sadece eğitim alıp gitmek olmamalı. Sayın Cumhurbaşkanımızın sarf ettiği ‘’Dünya 5’ten büyüktür’’ sözü sadece bir slogan değil. İfade ettiği anlamlar var. Bir haksızlığın, bir adaletsizliğin, bir mağduriyetin, bir zulmün; nerede ümmet, nerede Müslümanlar varsa hep burada ortaya çıktığından dolayı tüm bunların yaşanmışlıkların neticesinde olduğu bilinmeli..’’ dedi.

Bangladeşli öğrenciler toplantıdan duydukları memnuniyeti dile getirerek GASAM düşünce kuruluşuna, iki ülke arasındaki sosyoekonomik, kültürel ve akademik ilişkilerin geliştirilmesi noktasında öneri ve taleplerde bulundular. Program, Türkiye-Bangladeş ilişkilerini artırmak için proje işbirliklerinin önemi vurgulanarak sona erdi. 18.01.2020

GASAM
GASAM
GÜNEY ASYA STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ & SOUTH ASIA STRATEGIC RESEARCH CENTER

İlgili İçerikler

Son Yazılar