Orta Doğu Düşünce Kuruluşlardan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Ziyaret

Paylaş

SDE ve YTB öncülüğünde Ankara’da bir araya gelen Orta Doğu Düşünce Kuruluşları temsilcileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul edildiler.
 MCM24426-1
Cumhurbaşkanlığındaki ziyarete 17 ülkeden 24 düşünce kuruluş temsilcisinin yanı sıra Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül de katıldı. Ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Orta Doğu düşünce kuruluşları hakkında bilgi aldı.
Daha sonra ziyarette konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kan ve gözyaşının durmadığı Orta Doğu için böyle bir çalışmanın hayırlar getirmesini dileyerek, “Yüzyıldır bu bölgede bir damla petrol, bir damla kandan daha kıymetlidir. Ancak bu anlayışın bedelini bölge halkları ödemektedir. 2011 yılında başlayan demokratikleşme yönündeki halk hareketleri umut olmuştur. Mısır, Tunus ve Suriye’deki insanların tek istedikleri özgürlüktür. Ancak terör örgütleri aracılığıyla halkların meşru talepleri sabote edilmiştir. Bölgeyi yürek acısı ile takip etmekteyiz. Şunu unutmamak gerekir ki tarihte hiçbir zalim yönetim halkına karşı başarılı olamamıştır. İnsana sadece insan olduğu için değer verilmeden küresel sistem de başarıya ulaşamaz. DAEŞ sadece Irak ve Suriye’yi değil seksen ülkeyi de etkilemiştir. Bölgede huzur ve inisiyatif alınması gerekiyor.” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye olarak bölgedeki sorunlara karşı ilkeli bir tutum izlediklerinin altını çizerek, “Barışın, barışmanın demokrasinin ve diyaloğun yanında olduk, bölgedeki ateşi söndürmenin çabasını verdik, Büyük devlet mazluma, mağdura el uzatan devlettir” İfadelerini kullandı.
21.09.2015

İlgili İçerikler

Son Yazılar