‘Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’ Paneli Yapıldı

Paylaş

Dr. Tahsin Yamak, Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (GASAM) ‘Kurumsal İktisat Çerçevesinde Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’ konulu konferansında konuştu.

Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (GASAM) ‘Kurumsal İktisat Çerçevesinde Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’ konulu konferansında konuşan Dr. Tahsin Yamak, “Pakistan Çin’le yaptığı anlaşmalara ekonomik istikrar gözüyle bakarken, Çin ise Pakistan’ı sadece ekonomik olarak değil, jeostratejik olarak da uzun vadeli müttefik olarak görüyor” dedi.

Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (GASAM), Çin’le Pakistan arasında son yıllarda gelişme gösteren ekonomik gelişmeleri masaya yatırdı. GASAM Başkanı Cemal Demir’in moderatörlüğünde gerçekleşen online konferansta Kamu İç Denetçisi Doktor Dr. Tahsin Yamak “Kurumsal İktisat Çerçevesinde Çin Pakistan Ekonomik Koridoru” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

ABD’nin deniz ticaret yollarındaki egemenliği dengelenmek isteniyor

Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun amaçlarını açıklayan Dr. Tahsin Yamak, “Çin Pakistan’la deniz bağlantılarını kuvvetlendirerek ABD’nin enerji yolu egemenliğine alternatif bir rota oluşturmak ve ABD’nin deniz gücünü dengelemek istiyor. Ortadoğu petrolünün daha kısa ve güvenli bir yolla taşınması, petrole erişim kolaylığı, serbest ticaret bölgeleri yoluyla ticari kazanç sağlamak, Hürmüz Boğazı yakınlarına konuşlanarak Ortadoğu’da etkinlik sağlamak ve mekânsal genişleme ile Çin sermayesinin aşırı kapasite sorununu çözmek, bu koridorun amaçları arasında gösterilebilir. Pakistan ise ekonomisini sağlam ve istikrarlı bir yapıya kavuşturmak için Çin’le yaptığı ekonomi anlaşmalarını önemsiyor.” dedi.

Çin ile Pakistan arasında ekonomide kazan-kazan işbirliği var

Çin-Pakistan ekonomik koridorunun ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesi bağlamında ortaya konulan altı ekonomik koridordan biri olduğunu hatırlatan Dr. Tahsin Yamak, “Çin-Pakistan ekonomik koridorunun 3 ana amacı olduğunu söyleyebilirim. Bunların birincisi kazan-kazan işbirliğine dayalı yeni ekonomik koridorlar oluşturma ihtiyacı, ikincisi Çin’in bölgesel entegrasyonu güçlendirmeye olan ilgisi, üçüncüsü ise Çin’in küresel yönetim etkinliğini geliştirme arzusu olarak sayabiliriz.” diye konuştu.

Pakistan’ı uzun vadeli müttefik olarak görüyor

Bir katılımcının, “Ekonomisi henüz sağlam temeller üzerine oturmamış Pakistan, Çin’den alacağı borçlarını ödeyemezse neler olur?” sorusunu cevaplayan Dr. Tahsin Yamak, “Çin’in yüklü miktarlarda para yatırdığı ülkelerden ödeme zorluğu çekenlere karşı ekonomik yaptırımlar uyguladığı bir gerçek. Çin ‘borç tuzağı stratejisi’ dediğimiz bu taktiği ekonomik diplomasi olarak dünyanın birçok ülkesinde kullanıyor. Pakistan’ın Çin’e bakış açısı tamamen ekonomik, yani iktisadi anlamda ayakta durabilmek istiyor. Evet Pakistan’ın Çin’den aldığı borçları ödeyememe riski tabii ki olabilir ama Çin’in Pakistan’a bakışı sadece ekonomik değil, çünkü jeopolitik olarak da Pakistan’dan uzun yıllar faydalanmak istiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Milli Gazete  – Abdussamet Karataş 20 Mart 2021

GASAM
GASAM
GÜNEY ASYA STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ & SOUTH ASIA STRATEGIC RESEARCH CENTER

İlgili İçerikler

Son Yazılar